 |
Narodziny
Pierwsza część sagi o Thorgalu Aegirssonie pojawiła się w magazynie "Tintin" w 1977 roku i natychmiast odniosła ogromny sukces. Rosiński już od kilku lat rysował komiksy dla polskich wydawców, Van Hamme miał już na swoim koncie scenariusze komiksowe i filmowe oraz kilka powieści przygodowych. Początkowo planowano stworzenie jednej historii o Thorgalu. Okazało się jednak, że komiks bardzo spodobał się czytelnikom, dlatego autorzy postanowili kontynuować opowieść. Pierwszy album - "Zdradzona czarodziejka" - ukazał się w Belgii w roku 1980.
Pomysł
Opowieść rozgrywa się w legendarnych czasach, kiedy świat ludzi i świat bogów były jeszcze bardzo blisko siebie. W zamyśle scenarzysty Thorgal miał być postacią pozbawioną wszelkich ponadludzkich możliwości dawanych często komiksowym bohaterom. Po odrzuceniu super-zdolności miał pozostać sam człowiek, jego czyste uczucia i ludzkie sprawy. Powoduje to, że komiks bardzo silnie oddziałuje na czytelnika, a dzięki niezwykłej wyobraźni Van Hamme'a nie pozwala nawet na chwilę znudzenia.
Każdy album utrzymywany jest w innym klimacie. Są historie w stylu fantasy, westernu, mitu, horroru, science-fiction. Kolejne epizody "Thorgala" tworzą jednak zwartą całość - aby w pełni zrozumieć którąś część serii należy znać poprzednie.
Thorgal w Polsce
Polscy fani komiksu poznali Thorgala już w roku 1978 w dziewiętnastym numerze "Relaksu". "Zdradzona czarodziejka" drukowana była przez kilka miesięcy, po czym musieliśmy rozstać się z "synem gwiazd" na dziesięć lat. W 1988 roku KAW przypomniał pierwszą część serii w wydaniu albumowym i w innym tłumaczeniu.
Wkrótce wydał także "Wyspę wśród lodów". Rok później nowopowstałe wydawnictwo "Orbita" zaczęło publikować inne części serii. W krótkim czasie na rynku pojawiło się wydawnictwo "Korona", które zaszokowało fanów ekskluzywnym wydaniem siedemnastej części "Thorgala" p.t. "Strażniczka Kluczy". Mimo dużej ceny komiks ten rozszedł się błyskawicznie i obecnie jego cena na giełdach dochodzi do 100 zł. Następnie "Korona" zdecydowała się wydać dwie pierwsze części serii, które były już wcześniej opublikowane przez KAW i "Orbitę". Niestety nie znalazły nabywców i tak "Korona" zbankrutowała. Niedługo potem upadła także "Orbita".
Nadzieję na to, że będziemy regularnie poznawać następne albumy o Thorgalu rozbudziło wydawnictwo Egmont Polska, które w 1994 roku wydało "Słoneczny miecz", a rok później "Niewidzialną fortecę". Niestety przez następne lata kolejne części nie ukazały się. Firma twierdziła, że komiksy się nie sprzedawały. W rzeczywistości ktoś popełnił wielki błąd w dystrybucji - w większości miast i miasteczek w Polsce albumy te były niedostępne.
Sytuacja zmieniła się dzięki uporowi i zaangażowaniu Tomasza Kołodziejczaka z Egmontu. W 1998 roku założył on magazyn "Świat Komiksu", a po roku "Klub Świata Komiksu", który zaczął wydawać komiksowe albumy - w tym "Thorgala". Dotychczas opublikowano "Piętno wygnańców", "Koronę Ogotaia" i "Gigantów". Do końca 2000 roku planowane jest wydanie wszystkich pozostałych części Thorgala po polsku.
Co dalej?
Przygody Thorgala Aegirssona spotkały się z ogromnym uznaniem i odniosły sukces, czyniąc Rosińskiego jednym z najpopularniejszych europejskich rysowników komiksów. Komiks został przetłumaczony na 40 języków. Na Zachodzie rodzice nadają swoim dzieciom imiona bohaterów sagi: Thorgal, Aaricia, Jolan. Powstały także scenariusze filmowe o Thorgalu - być może zobaczymy go kiedyś w kinie. Twórcy serii zapowiadają, że będą powstawały trzy albumy w czasie dwóch lat i dotychczas swojej obietnicy dotrzymują.
Spis albumów
- Zdradzona czarodziejka
- Wyspa lodowych mórz
- Trzech starców z krainy Aran
- Czarna Galera
- Ponad Krainą Cieni
- Upadek Brek Zaritha
- Gwiezdne dziecko
- Alinoe
- Łucznicy
- Kraina Qa
- Oczy Tanatloca
- Miasto zaginionego Boga
- Między Ziemią a światłem
|
- Aaricia
- Władca gór
- Wilczyca
- Strażniczka Kluczy
- Słoneczny miecz
- Niewidzialna forteca
- Piętno wygnańców
- Korona Ogotaia
- Giganci
- Klatka
- Arachnea
- Błękitna Zaraza
|
|
 |