Lista Przebojów Komiksowych

    Poniżej znajduje się lista bestsellerów komiksowych oraz lista najpopularniejszych twórców komiksu, sporządzona na podstawie głosów nadesłanych przez czytelników strony "Komiks w Polsce". Sądzę, że komiksy, serie, rysownicy i scenarzyści komiksowi, którzy zajmują pierwsze miejsca na liście, nie zaskoczą starszych fanów komiksu. Młodszym zaś, zaczytanym w "Batmanie" i "Czarodziejce z Księżyca", uświadomią, że istnieje również komiks polski oraz europejski. Mam również nadzieję, że na tę stronę trafi przypadkiem jakiś polski wydawca komiksów, który przekona się, że fani IX Muzy oczekują na dobry komiks europejski.


Najlepszy komiks

    Uczestnicy ankiety głosowali na najlepsze ich zdaniem komiksy wydane po polsku w postaci albumu lub w prasie. Wymienione zostały łącznie 104 tytuły, przy czym było wśród nich aż siedemnaście części "Thorgala" (Rosiński, Van Hamme), dziewięć części "Kajka i Kokosza" (Christa) i wszystkie trzy odcinki "Funky'ego Kovala" (Polch, Parowski, Rodek). Niezłe wyniki osiągnęły komiksy Tadeusza Baranowskiego. Miejsce pierwsze nie jest chyba zaskoczeniem dla nikogo...
  1. Szninkiel (Rosiński, Van Hamme)
  2. Thorgal: Łucznicy (Rosiński, Van Hamme)
  3. Kajko i Kokosz: Dzień Śmiechały (Christa)
  4. Skąd się bierze woda sodowa (Baranowski)
  5. Kajko i Kokosz: Na wczasach (Christa)
  6. Funky Koval: Bez oddechu (Polch, Parowski, Rodek)
  7. Na co dybie w wielorybie czubek nosa Eskimosa (Baranowski)
  8. Antresolka profesorka Nerwosolka (Baranowski)
    Thorgal: Strażniczka Kluczy (Rosiński, Van Hamme)
    Thorgal: Władca gór (Rosiński, Van Hamme)
    Thorgal: Zdradzona czarodziejka (Rosiński, Van Hamme)
  9. Batman/Judge Dredd: Sąd nad Gotham (Bisley, Grant, Wagner)
    Thorgal: Ponad Krainą Cieni (Rosiński, Van Hamme)
    Weapon X (Barry Windsor-Smith)
  10. Funky Koval: Sam przeciw wszystkim (Polch, Parowski, Rodek)
    Funky Koval: Wbrew sobie (Polch, Parowski, Rodek)
    Kajko i Kokosz: Szranki i konkury (Christa)
    Thorgal: Alinoe (Rosiński, Van Hamme)
    Thorgal: Gwiezdne dziecko (Rosiński, Van Hamme)
    Thorgal: Miasto zaginionego boga (Rosiński, Van Hamme)
    Thorgal: Wilczyca (Rosiński, Van Hamme)
Szninkiel

Najlepsza seria komiksowa

    Głosowano na 44 serie komiksowe. Znowu spółka Rosiński - Van-Hamme górą ("Thorgala" wymieniło 74% głosujących osób). Kolejne miejsca zajmuje jednak polska "produkcja".
  1. Thorgal (Rosiński, Van-Hamme)
  2. Kajko i Kokosz (Christa)
  3. Tytus, Romek i A'Tomek (Chmielewski)
  4. Asteriks (Uderzo, Gościnny)
    Funky Koval (Polch, Parowski, Rodek)
  5. Yans (Rosiński, Duchateau)
  6. Spawn (McFarlane)
  7. Kapitan Żbik (wielu autorów)
  8. X-Men
  9. Pelissa (LeTendre, Loisel)
  10. Garfield (Jim Davis)
  11. Kaczor Donald
    Lobo
    Według Ericha von Danikena (Polch, Mostowicz, Górny)
  12. Rork (Andreas)
    Spider-Man
    Wieczna Wojna (Marvano, Haldeman)
Thorgal

Najlepszy rysownik

    Uczestnicy ankiety wymienili 26 nazwisk rysowników. Biorąc pod uwagę najlepszy komiks i serię, nie trudno się domyślić, kto zajmuje pierwsze miejsce na tej liście.
  1. Grzegorz Rosiński
  2. Janusz Christa
  3. Tadeusz Baranowski
  4. Bogusław Polch
  5. Henryk Jerzy Chmielewski
  6. Jerzy Wróblewski
  7. Krzysztof Gawronkiewicz
  8. Michał "Śledziu" Śledziński
  9. Przemysław Truściński
Grzegorz Rosinski

Najlepszy scenarzysta

    Oddano głosy na dwudziestu trzech scenarzystów komiksowych. Prowadzenie Janusza Christy staje się coraz wyraźniejsze.
  1. Janusz Christa
  2. Henryk Jerzy Chmielewski
  3. Tadeusz Baranowski
  4. Maciej Parowski
  5. Andrzej Sapkowski
  6. Wojciech Birek
    Bogusław Polch
    Jacek Rodek
    Jerzy Szyłak
  7. Rafał Skarżycki
    Michał Śledziński "Śledziu"
Janusz Christa

Opinie głosujących

Głos oddany na Thorgala i Rosińskiego
Czytając moją ankietę można odnieść wrażenie iż czytam tylko jeden komiks. I jest to prawda gdyż komiks w Polsce umiera. Rzadko można spotkać jakiś dobry komiks w księgarni. Najczęściej widzę przedruki zagraniczne z ulubionymi bohaterami kreskówek i filmów. Jest to smutne ale prawdziwe. Chciałabym aby to się zmieniło. Być może dzięki tej ankiecie wydawnictwa zrozumieją (o ile ja przeczytają) że nie należy być całkowicie komercyjnym.

Wild Elvis

* * *

Dzięki VII księdze "Tytusa" (jak miał poprawkę z geografii), a byłem wtedy chyba w 5 klasie podstawówki, prawie że uśmierciłem panią od geografii, która zapytawszy mnie o zatoki w Morzu Bałtyckim, otrzymała nie tylko nazwy tych zatok, ale też i stopień zasolenia w każdej z nich. Na Tytusie się wychowałem i mam każdego, łącznie ze zmienionymi wznowieniami, ale trzeba przyznać, że Papcio się starzeje. Zresztą miałem okazję rozmawiać z nim i powiedział, ze już nie ma pomysłów.

Piotr Dudek

* * *

Trudno tak strasznie wybrać najlepsze komiksy, albumy, rysowników, itp. A więc ten mój wybór nie odzwierciedla całkowicie moich upodobań. Decyzje podejmuję na gorąco.

Teodor Kula

* * *

Nie bardzo znam się na polskim komiksie. Mistrzem dla mnie jest Simon Bisley i Tod McFarlane. Ale JEŻ JERZY (ten ze ŚLIZGU) jest NAJLEPSZY!!!!!!!!!!!!!!!!!

Radosław Ciurko

* * *

Odkąd tylko pamiętam, zawsze czytałem komiksy Christy. Moje pokolenie, a także kilka wcześniejszych i późniejszych wychowało się na przygodach Kajtka i Koka oraz oczywiście Kajka i Kokosza. Szkoda, ze obecnie zalani jesteśmy falą amerykańskiego kiczu, a tacy twórcy, jak Christa, odchodzą w cień...

Kaladan

* * *

Na naszym rynku komiksowym dobry komiks jest jak diament znaleziony w morzu szamba. Dlatego uważam, że na szczególne uznanie zasługuje spółka Rosiński-Van Hamme, której tradycją jest wydawanie serii "Thorgal". Jednak przede wszystkim należy docenić najlepszy komiks jaki kiedykolwiek został wydany na polskim rynku, a mianowicie - "Szninkla".

Martin Eden

* * *

Szkoda, ze komiks w Polsce umiera... Nie widać już dobrych polskich wydań. Rynek zalewany jest zagranicznymi "hitami". Dobrze, ze istnieje jeszcze "AQQ" i ludzie którym trochę zależy...

Michał Karwacki

* * *

Może to kontrowersyjne na tej liście, że nie głosuję na "Thorgala" (choć znam), ale dla mnie "Skąd się bierze woda sodowa" to największa rewelacja!!! Pozdrawiam wszystkich, a szczególnie Jeża Jerzego!

Agnes

* * *

Baranowski to czysty surrealizm!!!!
Komiks "Skąd się bierze woda sodowa i nie tylko" powinien zostać obowiązkową lekturą szkolną.

Pep

* * *
Z całym szacunkiem dla wszystkich uczestników ankiety głosowanie na pozycje takie jak "Thorgal", "Kajko i Kokosz" czy komiksy amerykańskie ("Spawn") świadczy o jakiejś "impotencji umysłowej", LUDZIE OBUDŻCIE SIĘ!, w naszym cudownym kraju wegetują dziesiątki rysowników o doskonałym warsztacie i umiejętnościach, niestety przeciętny czytelnik nie tylko nie bierze ich komiksów do ręki (bo często gęsto nie ma skąd!), ale nawet nie wyraża żadnego zainteresowania POLSKIM komiksem, vide ostatni "festiwal" komiksu i mangi w Krakowie gdzie na setki osób przewijających się przez stoiska z komiksami około 70% ludzi interesował tylko najnowszy "Thorgal" i NIC WIĘCEJ?! Dzięki takiemu myśleniu (i działaniu, a właściwie jego braku) mamy dzisiaj takie pozycje jak "Kron" czy "Komiksowo" (w G.W) zamiast "Burzy" i albumów z "Kicem", no cóż o gustach nie należy dyskutować (szczególnie o gustach Polaków). Pozdrowionka

EBOLA

* * *

Niewielu jest rysowników, którzy tak dobrze jak Tadeusz Baranowski władają słowem.

shakti

* * *

Od Tytusa wszystko się zaczęło, a co najważniejsze trwa nadal - ostatnia XXV księga jest na to przykładem. A XXVI o podróży poślubnej, będzie przykładem ze Pan Henryk ma dużo pomysłów!!!

Pawlisko

* * *

Komiksy takich mistrzów jak Polch czy Christa znikają z księgarń. Ludzie wychowani na komiksach tych autorów zauważają to i podnoszą rumor, że polski komiks umiera. Trzeba zdać sobie jednak sprawę, że przyczyną tego stanu są sami czytelnicy. Większość woli czytać Marwele i dopóki to się nie zmieni nie będzie komiksów na poziomie w księgarniach. Nic dziwnego, ze polscy twórcy deklarują koniec pracy z komiksami, a nowych nie widać.

Condrat van Bohs

* * *

Również i mnie jest żal, że po wejściu do księgarni nie widać na półkach tych wspaniałych tytułów.

Romcio

* * *

Ludzie, którzy wrzeszczą na komiks amerykański sami dobijają gwoździe do trumny polskiego rynku komiksowego, a tym samym komiksu polskiego!

danek

* * *

Pomimo tego, że polski rynek komiksu prawie nie istnieje, to przez te 20 lat (w ciągu których czynnie w nim uczestniczę) wyszło tyle ciekawych pozycji, że trudno jednoznacznie wskazać te najlepsze. Dlatego tego rodzaju ankiety są bardzo trudne (dla mnie!) do wypełniania. Może lepsza by była ankieta dotycząca okresu 2,3 lat?
P.S. Dzięki za to że, komuś chce się robić takie suuuuuper:))) strony. Właśnie przez TAKICH LUDZI komiks w Polsce jeszcze istnieje!!!!!!

mcpatrick

* * *

No cóż, wiele komiksów na które oddałem głosy to z pewnością nierozerwalna część mojego dzieciństwa, które pomimo szarego PRL-u było dosyć kolorowe. Pozdrawiam serdecznie!

Tomek Tomaszewski

* * *

Rzeczywiście to wielka szkoda, ze tak mało jest na polskim rynku polskich komiksów. Siedzę od jakiegoś czasu we Francji i podziwiam ich wytrwałość w promowaniu "francuskosci". Życzę tego i polskim wydawcom nie tylko komiksów, ale i książek z półki Fantastyka.

Katra

* * *

Przyznam się, że przez ostatnie 2-3 lata mocno zaniedbałem komiks. Przez ten czas nie kupiłem prawie żadnego zeszytu. Ale ostatnio wszystko się zmieniło, a to za sprawą megaextra PRODUKTU. Teraz moje zainteresowanie komiksem przeżywa renesans. Odgrzebuję stare piękne, propagandowe "kolorowe historyjki" (Żbik, Tytus), a dzięki płynnej znajomości francuskiego czytam wiele nie ukazujących się w Polsce komiksów. Pozdro dla wszystkich fanów komiksu :)

quendi

* * *

Uważam, że nie docenia się w Polsce komiksów, które prezentują humor w stylu Cubitusa. A ten pies naprawdę jest inteligentny...

g_

* * *

My tu ankietujemy, a zapomnieliśmy podziękować Panom Januszowi Chriscie i Jerzemu Chmielewskiemu za to co uczynili dla młodzieży doby lat 70-80. Między innymi to Oni budowali w nas pozytywne wartości. Proszę aby do moich podziękowań dołączyli się i inni. Nie zapomnijmy o autorach Kapitana Klossa i Kapitana Żbika.

Maciek S.

* * *

Głos oddany na Tytusa i Kajka i Kokosza.

Najlepsze lektury edukacyjne dla młodzieży. Duże poczucie humoru i dobrego smaku. Z lektur tych komiksów można wynieść wiele wartościowych doświadczeń. Szkoda tylko, że odchodzą w zapomnienie i już nie są tak popularne u dzieciaków. Niestety liczą się tylko bezsensowne powiastki, w których pełno przemocy i wartości materialnych. Jednak gorąco polecam te lektury jak i komiksy z serii "Kapitan Żbik". Doskonała zabawa.

Maciek

* * *

Lubię dobry humor i dowcipy językowe w Asteriksie (Veni, Vidi i nie wierzę własnym oczom).
Garfield to kultowa postać krótkich rozwijanek nie absorbująca wiele uwagi i dostarczająca rozrywki.

Ned von Grzyb

* * *

Komiksy T. Baranowskiego zawierają niesamowity cudowny świat który pomaga mi oderwać się od tragicznej rzeczywistości i dopiero w komiksie poczuć się wolnym; zatopić się w niemożliwym; odwiedzać miejsca gdzie można robić wszystko, miejsca w których sny są rzeczywistością w której nie ma nic z wad naszego świata.

Death_Time

* * *

Babcia 4-ever!

Ozrabal

* * *

Podoba mi się syntetyczność komiksów Baranowskiego, jego skróty myślowe.

wodapompa


Powrót do strony głównej