Tytus, Romek i A'Tomek


    autor: Henryk Jerzy Chmielewski

Tytus po raz pierwszy pojawił się dnia 22 października 1957 roku na łamach "Świata Młodych". Wcześniej komiks leżał przez rok w redakcyjnym archiwum bez szans na publikację, aż do wystrzelenia przez Związek Radziecki pierwszego "Sputnika". Historyjka nosiła tytuł "Romek i A'Tomek". Jej bohaterami byli dwaj chłopcy, przy czym nazywali się odwrotnie niż w wydaniach książeczkowych: wysoki z grzywką - A'Tomek, niski w okularach - Romek.

Romek i A'Tomek
Pierwsze spotkanie trójki przyjaciół.

Nasi bohaterowie udali się na wystawę kosmiczną. Rakieta, którą zwiedzali, niespodziewanie wystartowała. Okazało się, że nie są jej jedynymi pasażerami. Na pokładzie znajdowała się małpa doświadczalna o imieniu Tytus. Tak rozpoczęła się opowieść o kosmicznych przygodach trójki. Od tej pory komiks "Tytus, Romek i A'Tomek" był publikowany w "Świecie Młodych" co kilka miesięcy.

Księga I
Okładka "Tytusa, Romka i A'Tomka" Księgi I.

Pierwsza książeczka ukazała się dopiero w 1966 roku. Wydawnictwo Harcerskie zamówiło historię, w której miał być biwak, bieg patrolowy, przepisy ruchu, itd. Książeczka sprzedawała się bardzo dobrze, dlatego jeszcze w tym samym roku ukazało się jej drugie wydanie. Każda następna księga "Tytusa, Romka i A'Tomka" była poświęcona innemu tematowi. Papcio Chmiel zawsze powtarzał, że chce uczyć bawiąc, często jednak był ograniczony zaleceniami wydawcy i cenzurą. Naciski "z góry" nie skończyły się nawet po 1989 roku. U Chmielewskiego zjawiła się kiedyś delegacja działaczy katolickich proszących o poświęcenie kolejnej części komiksu ochronie życia poczętego. Na szczęście działacze dali się przekonać, że w ustach szympansa te szczytne hasła brzmiałyby niepoważnie.

Do dzisiaj ukazało się 25 ksiąg "Tytusa". W ciągu ponad trzydziestu lat komiks bardzo się zmienił. Ewolucji podległ sposób rysowania, kolorystyka (pierwsze księgi były w połowie czarno-białe), zmienił się format książeczek. Również zachowanie bohaterów i problemy opisywane w książeczkach uległy zmianie. Dużo kontrowersji wśród fanów wywołała decyzja Henryka Jerzego Chmielewskiego narysowania od nowa pierwszych trzech ksiąg "Tytusa, Romka i A'Tomka". W ostatniej, XXV księdze Tytus się żeni. Wcześniej jednak, aby dopełnić procesu uczłowieczania, otrzymuje od profesora T.Alenta elektroniczną duszę.

Tytus. Księga V.
Księga V chyba nie będzie wznawiana w najbliższym czasie.

W 1985 roku warszawski Teatr "Rozmaitości" wystawił sztukę muzyczną opartą przygodach komiksowej trójki. Tytusa grał Jerzy Kramarczyk. Rok później tę samą sztukę wystawił Teatr im. St. Jaracza w Łodzi i Teatr Nowy w Zabrzu. W Czechosłowacji wystawił to przedstawienie teatr w Presov. W 1991 roku Teatr Nowy w Zabrzu wystawił sztukę "Tytus, Romek i A'Tomek i rock", która niestety miała niewiele wspólnego z komiksem Papcia Chmiela. Podobnie kilkuczęściowy film animowany o przygodach trójki bohaterów spotkał się z krytyką ze strony Henryka Jerzego Chmielewskiego. Na płycie "Fankofil" zespołu "Blenders" znajduje się piosenka o Tytusie, Romku i A'Tomku zatytułowana "Banan i Drzewo". Utwór ten promuje nowy długometrażowy film nakręcony na motywach komiksu.



Spis wydań wszystkich części serii znajduje się na stronie Papcia Chmiela.



Źródła:
Paweł Dunin-Wąsowicz: Pierwsze przygody Tytusa - "AQQ" nr 9/95.
Monika Hajduk: Na początku był ogonek - "Gilotyna" nr 1/96.
Andrzej Niewiadomski: "Fantazja" rozmawia z Papciem Chmielem - "Fantazja" nr 3/91-1/92.
Wojciech Orliński: Małpa w NATO - "Gazeta Wyborcza" 23 stycznia 1998
Tytus, Romek i A'Tomek

Strona główna Serie komiksowe