Troche o mnie...

Moje zdjecie z roku1998Tak mniej wiecej wygladam, chociaz to zdjecie zostalo wykonane w lutym 1998. Ale bardzo sie nie zmienilem... (chociaz nie mam juz tych przyciemniajacych sie okularow;).
Pochodze z Choszczna  - niewielkiego miasta, 70 km od Szczecina. Urodziny obchodze 18 kwietnia, a w roku 2002 skonczylem 25 lat (ale ten czas leci!! ;).
Jednak dzien 15 czerwca 2002 roku jest dla mnie najwazniejszym dniem w życiu, gdyż poślubiłem wtedy wspaniałą pannę Elżbietę Łazarewicz.

        Kilka innych, już mniej ważnych faktow z życia (głównie naukowych,ale prosze się nie przerażać, jestem całkiem normalny;).
  W szkole podstawowej bralem udzial w Olimpiadzie Fizycznej, dostalem sie do szczebla wojewódzkiego. Po tej Olimpiadzie, wraz z kolega zostalem zaproszony na obóz letni w Zaleczu, na którym zafascynowalem sie astronomia. Zostalem przyjety do Ogólnopolskiego Klubu Astronomicznego "Almukantarat", do którego nalezalem przez 4 lata szkoly sredniej, a z poznanymi tam ludzmi wciaz utrzymuje kontakty.
    W II klasie Liceum zainteresowalem sie radioastronomia i wraz z kolega zbudowalismy "domowy" radioteleskop (interferometr). Duzo pomogly nam konsultacje z prof. J. Gilem z Zielonogorskiego Obserwatorium oraz naukowcami z Uniwersytetu im. M. Kopernika w Toruniu. Nasz radioteleskop przedstawialismy w roku 1994 w TV Zielona Góra oraz w Telewizji Edukacyjnej TVP1 w programie Wiktora Niedzickiego. Zaprezentowalismy go równiez na Ogólnopolskim Mlodziezowym Seminarium Astronomicznym w Grudziadzu, gdzie zajelismy I miejsce.
Prezentowalismy rowniez nasz radioleteskop na Ogólnopolskim Finale Konkursu Prac Mlodych Naukowców UE.
    II klasa Liceum byla bardzo obfita pod wzgledem naukowym. Równiez wtedy w przedmiotowej Olimpiadzie Geograficznej zakwalifikowalem sie do etapu centralnego. Dzieki tym wszystkim osiagnieciom zostalem przyjety na stypendyste Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci .
    W III klasie uczestniczylem w etapie centralnym Olimpiady Astronomicznej, który odbyl sie w Chorzowie.
Za osiagniecia w roku szkolnym 1994/95 otrzymalem stypendium MEN.
    W IV klasie bralem udzial w Miedzynarodowym Forum Mlodziezowym na temat zastosowan technik satelitarnych, ktore odbywalo sie pod patronatem ESA w Noordwijk w Holandii, gdzie za swój poster o zastosowaniu satelit w radioastronomii otrzymalem wyróznienie.
    W 1996 zdalem mature, a w wakacje pojechalem na 2 tygodnie na London International Youth Science Forum, gdzie bylem jedynym przedstawicielem naszego kraju.

       Studia
                    Zlozylem papiery na Wydzial Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, na kierunek astronomia.
Wciaz (okazjonalnie co prawda) wspólpracuje z KFnRD, pomagajac w organizowaniu warsztatów dla mlodych stypendystów. W latach 1998 -2000 prowadzilem zajecia na warsztatach przyrodniczych, ktore odbywaly sie w Pogorzeli Warszawskiej.
    Na III roku zaczalem sie wreszcie czuc, ze studiuje astronomie. Zaczalem wspolprace z dr Grzegorzem Pietrzynskim z Obserwatorium Astronomicznego UW, a od IV roku zaczalem prowadzic regularne obserwacje gromad otwartych w poszukiwaniu gwiazd zmiennych na teleskopie w Ostrowiku.
    Natomiast w czerwcu i w pazdzierniku 2000r. wyjechalem do Chile, gdzie przez miesiac pracowalem na polskim teleskopie 1.3m w obserwatorium Las Campanas i prowadzilem obserwacje mikrosoczewek grawitacyjnych w projekcie OGLE.
    26.lipca 2001 roku obroniłem się i uzyskałem dyplom magistra astronomii. W mojej pracy, napisanej pod kierunkiem prof. Andrzeja Udalskiego, zatytulowana "Odległosci do galaktyk Grupy Lokalnej" przedstawialem wyniki poszukiwan cefeid w galaktyce nieregularnej IC1613, a nastepnie zestawilem te wyniki z obserwacjami cefeid i innych wskaznikow odleglosci w Oblokach Magellana oraz galaktyce karlowatej w gwiazdozbiorze Carina i wykazalem brak zaleznosci odleglosci wyznaczanej na podstawie cefeid od ich metalicznosci. Wyniki tej pracy zostaly juz opublikowane w Acta Astronomica (patrz strona o astronomii).
    W pazdzierniku 2001 rozpoczalem studia doktoranckie w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Dalej jeżdże do Chile na obserwacje w ramach projektu OGLE.

    Inne zainteresowania
                    Poza, oczywiscie, astronomia, interesuje się muzyka. Skonczylem Ognisko Muzyczne w klasie fortepianu oraz Podstawowa Szkole Muzyczna w Choszcznie w klasie klarnetu i saksofonu. Spiewalem równiez w chórze Koinonia, który dzialal przy choszczenskiej parafii i byl prowadzony przez mojego brata, Szymona. Przez krotki czas spiewalem tez w Chorze Akademickim UW.
    Od pazdziernika 1998r. naleze do wspolnoty akademickiej "Woda Zycia", dzialajacej przy kosciele sw.Jakuba w Warszawie. Tam tez gram na klarnecie i syntezatorze oraz spiewam. Od grudnia 2000r. kieruje muzycznym zespolem ewangelizacyjnym.

    Z gatunków muzycznych preferuje glownie jazz i muzyke klasyczna - jestem wielkim fanem W.A.Mozarta.
                    Interesuje sie równiez jezykami. Znam angielski, troche niemiecki i rosyjski.  Ucze sie tez hiszpanskiego oraz hebrajskiego.



uff, ale duzo napisalem, jezeli przeczytales (-as) to wszystko - gratuluje...


Kilka fotografii z zycia i pracy:

kliknij, by powiekszyc
- tak mniej wiecej wygladam jak pracuje w obserwatorium w Warszawie, kwiecien 2000r. (fot.P.Janczuk)

kliknij, by powiekszyc
- a tak pracowalismy na studenckich praktykach obserwacyjnych w Ostrowiku we wrzesniu 1999r. (fot.?? niech sie wlasciciel upomni...). Wiecej o pratykach: tutaj.

- wkrotce wiecej fotografii.


Powrót do strony glównej

02.08.2002 Lukasz Wyrzykowski