Zapraszam studentów do współpracy nad różnymi tematami badawczymi. Współpraca ta może mieć na celu napisanie pracy licencjackiej lub magisterskiej, a w przypadku ciekawych wyników może to zaowocować publikacją w recenzowanym czasopiśmie. Niektóre z tematów nadają się do rozwinięcia na studiach doktoranckich. Zapraszam również do realizowania pod moją opieką Zespołowych Projektów Studenckich.

Na samym dole podeję listę innych proponowanych tematów. One nie są gorsze, a jedynie nie doczekały się na bardziej szczegółowy opis. Niektóre z tematów są oznaczone jako zarezerwowane. W większości przypadków podobny temat może być realizowany przez inną osobę.

Do tej pory jedna praca licencjacka napisana pod moją opieką zaowocowała publikacją w recenzowanym czasopiśmie o zasięgu międzynarodowym: Wojtkowska & Poleski 2024 “Verification of Hypervelocity Bulge Red Clump Stars” (AJ 167, 225). Mam nadzieję, że podobnych publikacji będzie więcej w przyszłości!

Tematy prac licencjackich:

  1. Dlaczego w centralnym zgrubieniu Galaktyki widzimy strukturę X? - REZERWACJA (M.Ł.)

    Stosunkowo łatwy temat. Zadaniem polega na przeanalizowaniu istniejących danych z użyciem metody Gaussian Mixture Model.

  2. Czerwoni maruderzy w danych satelity Gaia - REZERWACJA (J.P.)

    Celem pracy będzie wyszukanie rzadkich gwiazd zwanych czerwonymi maruderami. W tym celu wykorzystane zostaną dane satelity Gaia.

  3. Gwiazdy beta Cep w Wielkim Obłoku Magellana

    Modele pulsacji gwiazd beta Cep wymagają metaliczności większej niż ta w Wielkim Obłoku Magellana, by takie pulsacje miały miejsce. Zadanie polega na wyszukaniu gwiazd beta Cep w Wielkim Obłoku Magellana w oparciu o literaturę, dane projektu OGLE lub dane teleskopu TESS.

  4. Pulsujące białe karły w polach OGLE-IV

    Osoba wybierające ten temat sprawdzi, czy znane pulsujące białe karły są widoczne w polach projektu OGLE. Jeśli są, to zostanie sprawdzone, czy ich pulsacje można wykryć.

  5. Gwiazdy DPV w różnych Galaktykach

    DPV to mało znane układy podwójne gwiazd, które pokazują dodatkowy okres zmienności, który jest ok. 33 razy dłuższy od okresu orbitalnego. Celem będzie porównanie gwiazd obserwowanych w Drodze Mlecznej oraz Obłokach Magellana.

Tematy prac magisterskich:

  1. Poszukiwanie planet mikrosoczewkujących - REZERWACJA (G.K.P.)

    Celem projektu będzie weryfikacja, które anomalie obserwowane w zjawiskach mikrosoczewkowania obserwowanych przez projekt OGLE są powodowane przez planety. Umożliwia odkrycie “swojej” planety!

  2. Poszukiwanie czerwonych maruderów

    Pierwszym krokiem będzie wyszukanie czerwonych maruderów w gromadach kulistych na podstawie danych z satelity Gaia. Następnie trzeba będzie dokładniej przebadać znalezione obiekty w innych bazach danych. Ciekawe obiekty mogą być później zaproponowane do dodatkowych obserwacji spektroskopowych np. na teleskopach ESO. Kontynuacja projektu daje szansę na publikację recenzowaną.

  3. Analiza wybranych soczewek podwójnych

    Celem projektu będzie dopasowanie modeli soczewek podwójnych do wybranych zjawisk mikrosoczewkowania obserwowanych przez projekt OGLE.

  4. Obserwacje planetoid w polach centralnego zgrubienia Galaktyki projektu OGLE - REZERWACJA (J.S.)

    Na początku celem będzie znalezienie, kiedy projekt OGLE obserwował znane planetoidy. Rozszerzeniem projektu będzie wykonanie fotometrii wybranych planetoid w celu wyznaczenia okresów rotacji.

  5. Zagadka dodatkowej okresowości układów podwójnych - REZERWACJA (M.W.)

    Niektóre układy podwójne pokazują dodatkową zmienność fotometryczną z okresem ok. 33 razy dłuższym niż okres orbitalny, nazywamy je Double Periodic Variables. Celem pracy będzie zbadanie różnych właściwości tych gwiazd. Może się to okazać pomocne w wyjaśnieniu przyczyny dłuższego okresu, a w takim przypadku zaowocować publikacją w czasopiśmie recenzowanym.

Zespołowe Projekty Studenckie:

  1. Gwiazdy zmienne typu RR Lyr zmieniające mod pulsacji - licencjacki - REZERWACJA

    Gwiazd pulsujące typu RR Lyr pulsują w jednym lub w dwóch modach. Mody te łatwo rozróżniamy na podstawie pomiarów jasności, gdyż różnią się one okresami i kształtami krzywych zmian blasku. Wśród setek tysięcy gwiazd typu RR Lyr znanych jest zaledwie kilka przypadków gwiazd, które zmieniają mody pulsacji - w ciągu kilku miesięcy lub lat pojawia się lub znika jeden z modów. Celem projektu jest wyszukanie kolejnych takich obiektów lub oszacowanie, jak często zachodzą zmiany modów pulsacji. Wykorzystane będą istniejące bazy danych astronomicznych, w tym bogaty materiał projektu OGLE realizowanego w Obserwatorium Astronomicznym UW.

  2. Planowanie obserwacji mikrosoczewek grawitacyjnych na teleskopach ESO/VLT - licencjacki (częściowo zrealizowany)

    Zjawiska mikrosoczewkowania grawitacyjnego pozwalają odkrywać bardzo ciekawe obiekty astronomiczne, które niermiernie trudno bada się innymi metodami. Przykładami takich obiektów mogą być odległe układy dwóch gwiazd lub gwiazdy z planetami na orbitach podobnych do orbit planet w Układzie Słonecznym. Dla niektórych zjawisk mikrosoczewkowania można przeprowadzić dodatkowe badania: obserwacje dużej rozdzielczości pozwalają oddzielnie zaobserwować źródło i soczewkę. Takie obserwacje można prowadzić na największych teleskopach (np. 8-m teleskopach VLT należące do ESO) wyposażonych w optykę adaptatywną lub przy pomocy interferometrii optycznej. Celem projektu będzie znalezienie obiektów, dla których takie obserwacje są możliwe.

  3. Parallax vs. Xallarap, czyli o weryfikacji zjawisk mikrosoczewkowania z paralaksą - magisterski

    Niektóre ze zjawisk mikrosoczewkowania grawitacyjnego pokazują wyraźny wpływ paralaksy rocznej: ruch Ziemi wokół Słońca powoduje asymetrię w krzywej zmian blasku. Podobną asymetrię można uzyskać, jeśli źródło jest składnikiem układu podwójnego. Ten efekt to jak odwrotna paralaksa, stąd jego angielska nazwa: xallarap. W ramach projektu zweryfikujemy, czy soczewki, które zostały opublikowane jako takie z paralaksą, mogą być lepiej opisane jako zjawiska z xallarapem.

  4. Krok w stronę zrozumienia układów podwójnych gwiazd z długim okresem (ang. Double Periodic Variables) - magisterski

    Niektóre układy podwójne wykazują dodatkową zmienność z okresem ok. 35 razy dłuższym niż okres orbitalny. Dokładna przyczyna takich zmian nie jest znana. W ramach projektu studentki/-ci podejmą jeden z kroków w celu lepszego zrozumienia dodatkowej zmienności. Może to być porównanie takich układów w różnych galaktykach, wyszukanie nowych układów tego typu lub analiza statystyczna dużej liczby układów. Dokładny temat zostanie ustalony przez zainteresowane osoby.

Inne proponowane tematy:

  1. Analiza wybranej planety pozasłonecznej odkrytej metodą mikrosoczewkowania - REZERWACJA (B.B.)
  2. Paralaksy mikrosoczewkowe w danych satelity Roman.
  3. Układy kataklizmiczne w danych OGLE - REZERWACJA (W.K.)
  4. System alertów o wybuchach gwiazd kataklizmicznych.
  5. Baza danych soczewek podwójnych.
  6. Poszukiwanie gwiazd typu Boyajian.
  7. Autonomiczny detektor anomalii mikrosoczewkowych.
  8. Poszukiwanie cefeid z pierwszego przejścia przez pas niestabilności.
  9. Pulsujące białe karły z TESS w danych OGLE.
  10. Rozszerzenie danych OGLE - słowa kluczowe WCS.
  11. Efektywne implementacje periodogramów. - REZERWACJA (K.R.)
  12. Wyszukiwanie zjawisk mikrosoczewkowania grawitacyjnego z podwójnym źródłem.
  13. Czy mikrosoczewki interpretowane jako zjawiska z paralaksą są w rzeczywistości zjawiskami z odwrotną paralaksą (ang. xallarap).
  14. Amplitudy gwiazd pulsujących typu BLAP w różnych filtrach.
  15. Analiza ruchów własnych w omega Cen (publikacja).
  16. Kalibracja parametrów RR Lyr (publikacja 1 i 2).

Zapraszam do kontaktu!