Obrazowanie Galaktyki za pomocą gwiazd pulsujących
Strona głównaWyniki projektuLinksLinkiKontaktEnglish version

Kierownik projektu: prof. dr hab. Igor Soszyński

Miejsce realizacji: Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego

Czas trwania projektu: 2017-2022

e-mail: soszynsk@astrouw.edu.pl

Grupa astronomów z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem prof. Andrzeja Udalskiego realizuje jeden z największych na świecie projektów obserwacyjnych, którego celem jest wykrywanie i badanie zmienności ciał niebieskich. Projekt o nazwie Optical Gravitational Lensing Experiment (OGLE) prowadzony jest za pomocą 1,3-metrowego Teleskopu Warszawskiego znajdującego się w chilijskich Andach - w jednym z najlepszych na Ziemi miejsc do prowadzenia obserwacji astronomicznych. W ramach projektu regularnie obserwowanych jest około dwóch miliardów obiektów w Drodze Mlecznej oraz w pobliskich galaktykach, a wieloletnia fotometria OGLE umożliwia wykrywanie i badanie gwiazd zmiennych wszelkich typów.

Celem projektu badawczego "Obrazowanie Galaktyki za pomocą gwiazd pulsujących" było odkrycie kilkudziesięciu tysięcy cefeid, gwiazd typu RR Lyrae i gwiazd δ Scuti (łącznie nazywanych klasycznymi gwiazdami pulsującymi) i wykorzystanie tych obiektów do zbadania trójwymiarowej struktury Drogi Mlecznej. Klasyczne gwiazdy pulsujące są to tzw. świece standardowe, czyli obiekty, do których można precyzyjnie mierzyć odległości dzięki spełnianych przez nie zależnościom okres-jasność. Do niedawna zdecydowana większość cefeid galaktycznych znana była tylko w okolicy Słońca, mniej więcej do 10 tysięcy lat świetlnych od nas. W wyniku realizacji projektu liczba znanych cefeid w naszej Galaktyce została zwielokrotniona, wypełniając lukę w naszej wiedzy o zewnętrznych rejonach Drogi Mlecznej.


Teleskop Warszawski i cefeidy galaktyczne obserwowane przez OGLE (K. Ulaczyk / J. Skowron) Teleskop Warszawski i cefeidy galaktyczne obserwowane przez OGLE (K. Ulaczyk / J. Skowron).
The OGLE Project
Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego
Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego
Uniwersytet Warszawski
Narodowe Centrum Nauki
Copyright by Igor Soszynski & OGLE Team