KSAKN 2017 w Toruniu

W dniach 31 marca-2 kwietnia w rodzinnym mieście Mikołaja Kopernika miała miejsce pierwsza w tym roku Konferencja Studenckich Astronomicznych Kół Naukowych. Po raz kolejny mieliśmy okazję wysłuchać referatów na temat pracy naszych kolegów z całej Polski, a także wykładów gościnnych starszych naukowców. Tym razem mogliśmy się dowiedzieć jakim przemianom ulegało postrzeganie astronomii od czasów Pitagorasa do epoki Newtona, jak funkcjonuje Polskie Towarzystwo Astronomiczne i wydawana przez nie Urania, na czym polega ewolucja materii, z której powstają układy planetarne i składniki mogące wykreować w nich życia, a także zapoznać się z wątpliwościami dotyczącymi istnienia ciemnej energii.

Dodatkową ciekawostkę stanowiła prelekcja licealistów z Radziejowa – miejscowości, w której znajduje się jedna z kujawsko-pomorskim astrobaz, czyli małe przyszkolne obserwatorium wybudowane w ramach projektu popularyzującego astronomię, prowadzonego przez tamtejsze województwo.

Zwiedziliśmy też obserwatorium UMK w Piwnicach, gdzie mieści się największy radioteleskop i teleskop optyczny w Polsce, a także zabytkowy astrograf Drapera (wypożyczony przez Uniwersytet Harvarda), z którego pomocą stworzono jeden z pierwszych katalogów widm gwiazd.

Nasza delegacja liczyła 7 osób, poza tym Uniwersytet Warszawski reprezentowało również dwoje studentów Fizyki. Szczególnie satysfakcjonujący jest fakt, iż dwie pierwsze nagrody w konkursie referatów przypadły członkom KNAstr UW – odpowiednio Marzenie Śniegowskiej i Piotrowi Łubisowi.

Fotografia jest własnością Koła Naukowego Studentów Astronomii UMK

Może Ci się również spodoba