Drugie życie teleskopu Keplera – projekt K2

Na dzisiejszym spotkaniu koła o godz. 19:00 swoją prelekcję wygłosi dr Radosław Poleski z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Spotkanie jest dostępne tylko dla osób subskrybujących naszą listę mailingową!
Tematem jest zakończony już projekt K2, w którym prelegent miał swój pewien udział. Teleskop kosmiczny Keplera to wyniesiony w 2009 roku instrument, który dokonał jednego z kroków milowych w odkrywaniu (tzw. metodą tranzytów) planet pozasłonecznych i badaniu ich charakterystyki fizycznej. Dzięki niemu skatalogowano w sumie ponad 2600 takich obiektów. Mimo dużego optymizmu (nawet 7 lat pracy wobec 3,5 pierwotnie planowanych), kolejno w 2012 i 2013 roku awarii uległy dwa koła orientujące sondę. Podjęte przez NASA próby naprawy podzespołów, nie przyniosły oczekiwanych skutków.

Opracowano jednak wkrótce plan przywrócenia do pracy, mającego wciąż znaczne zasoby paliwowe, urządzenia. Do stabilizacji pozycji obiektywu, zamiast uszkodzonej mechaniki, wykorzystano… ciśnienie promieniowania Słońca. Faza zwana właśnie K2 trwała od 2014 do 2018 roku i pozwoliła na rozszerzenie zbiorów o 1000 obiektów.

Wizja artystyczna teleskopu Kepler (NASA)

 

Może Ci się również spodoba