Ciemna energia na przykładzie aktywnych galaktyk

Prowadzone w latach 90. XX wieku obserwacje supernowych w galaktykach znajdujących się kilkanaście miliardów lat świetlnych od Ziemi wykazały wyraźny wzrost tempa ekspansji przestrzeni w czasie. Fenomen ten nawet jak na realia nauki wciąż zadziwia kosmologów, tajemniczy czynnik który wywiera ciśnienie na naszą przestrzeń kosmiczną przyjęło się nazywać ciemną energią. Do najstarszego obrazu widzialnego wszechświata zaliczają się również aktywne jądra galaktyk, ze względu na ogromne ilości emitowanego promieniowania, są jednymi z najlepszych dostępnych punktów pomiarowych tempa ucieczki galaktyk znajdujących w tak dużej odległości.
Gościem najbliższego spotkania koła (19.11 o godz. 18:30 w Sali Kopernikańskiej OA UW) będzie prof. Bożena Czerny, astronom obecnie pracująca w Centrum Fizyki Teoretycznej PAN. W ramach prowadzonych przez siebie badań chce wykorzystać obserwacji AGN do wyznaczenia korelacji ekspansji wszechświata z tak zwaną stałą kosmologiczną. Jest to wielkość wprowadzona przez Alberta Einsteina do jego własnego równania w celu zniwelowania problemu niestabilności statycznego wszechświata – samo założenie statyczności okazało się błędne, jednak ten pozornie czysto matematyczny obiekt wciąż „mimowolnie” może mieć pewną podstawę fizyczną.
Pani profesor w swoim wystąpieniu poza celem dydaktycznym, pragnie również wyjść z ofertą współpracy do licencjatów astronomii, odbywających jeszcze studia magisterskie. Przedmiotem wynagradzanej miesięcznym stypendium wynoszącym 2250 zł pracy, byłaby analiza danych z SALT – jednego z największych teleskopów na świecie, a także innych instrumentów.

Abstrakt:
Ciemna energia to największa współczesna zagadka fizyki i astronomii.
Ciemna energia jest odpowiedzialna za przyspieszającą ekspansję
Wszechświata. Bardzo chcemy wiedzieć, czy za tę przyspieszoną ekspansję
odpowiada stała kosmologiczna, czy też jesteśmy w stanie wykryć odstępstwa
od stałej kosmologicznej, które rzuciłyby światło na charakter zjawiska.
Potrzebujemy więcej obserwacji, a dokładniej, więcej nowych próbników tej
ekspansji. Ja w projekcie proponuję wykorzystanie w tym celu kwazarów.
Częścią tego projektu jest monitorowanie wybranych kwazarów przy pomocy
11-m Southern African Large Telescope (SALT). W ramach realizowanego
przeze mnie projektu Maestro mam pieniądze dla studenta/stypendysty, który
będzie pomagał przy opracowaniu danych obserwacyjnych z SALT i innych
teleskopów (fotometria). Warunkiem jest bycie studentem IV lub V roku (po
licencjacie, przed magisterium). Stypendium wynosi 2 250 zł/mies.

Może Ci się również spodoba