logo_oauw
logo_uw

Obserwatorium w Ostrowiku

2009-09-26 22:33
Obserwatorium w Ostrowiku

      Stacja Obserwacyjna w Ostrowiku, będąca częścią Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego położona jest około 40 km na południowy-wschód od centrum Warszawy.
      Podstawowym instrumentem Stacji jest 60-cm teleskop Cassegraina, produkcji Carl Zeiss Jena (kopuła teleskopu jest widoczna na zdjęciu powyżej). Teleskop wyposażony jest w wysokiej wydajności kwantowej, cienką kamerę CCD Tektronix o rozmiarach 512×512 pikseli. Do niedawna pozwalało to otrzymywać rozsądnej jakości fotometrię obiektów 19 wielkości gwiazdowej, obecnie jednak efektywny zasięg zmalał do około 16-17 mag z uwagi na przejściowy brak precyzyjnego autoguidera.
      Surowe obserwacje są zapisywane jako obrazki w formacie FITS. Obserwatorzy mogą na miejscu zredukować dane pakietem IRAF (dostępny jest również pakiet MIDAS), jak również otrzymać gotową fotometrię za pomocą programów DAOphot, DOphot i Allstar. Zarówno surowe obserwacje, jak i gotową fotometrię można zapisać bądź to na kasetkach DAT, bądź na płytach CD-R/RW.
      Obserwatorzy mają do dyspozycji wygodne i dobrze zaciemnione pokoje, pełne zaplecze sanitarne, a także dobrze wyposażoną kuchnię. Większą część Stacji Obserwacyjnej stanowi las, co dodatkowo zapewnia spokój i ciszę, mimo względnej bliskości okolicznych zabudowań i szosy.
Skip to content