200 lat astronomii na UW

200 lat temu – 28 września 1816 roku, prawie dwa miesiące przed oficjalną inauguracją Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego, powstała Katedra Astronomii w ramach tworzonego Wydziału Filozoficznego. Powierzono ją Franciszkowi Armińskiemu, pierwszemu, wieloletniemu dyrektorowi Obserwatorium Astronomicznego. Dzięki jego wysiłkom w 1825 roku powstał w Alejach Ujazdowskich budynek Obserwatorium Astronomicznego, który nieprzerwanie służy astronomom warszawskim. To serce współczesnej polskiej astronomii.

Obserwatorium Astronomiczne w 1845 roku (rysunek z pisma Przyjaciel Ludu)

Obserwatorium Astronomiczne w pierwszej połowie XIX wieku

Brama Główna Uniwersytetu Warszawskiego. Na teren główny UW zaprasza muza astronomii – Urania

Obserwatorium Astronomiczne w latach 30. XX w

Ruiny Stacji Obserwacyjnej Obserwatorium Astronomicznego zbudowanej w 1938 r. na Pop Ivanie, Karpaty, Ukraina.

Odbudowa Obserwatorium Astronomicznego po II wojnie światowej (1947 r.)

Obserwatorium Astronomiczne – widok dzisiejszy

Północna Stacja Obserwacyjna Obserwatorium Astronomicznego w Ostrowiku

Południowa Stacja Obserwacyjna Obserwatorium Astronomicznego w Obserwatorium Las Campanas w Chile