Trójwymiarowe modele obłoków Magellana

Obłoki Magellana (MC) to dwie galaktyki karłowate powiązane grawitacyjnie z Drogą Mleczną, nazwane tak na cześć wielkiego podróżnika Ferdynanda Magellana, który używał tych obiektów jako punktów nawigacyjnych w czasie swojej żeglugi.  Obserwować da się je jednak wyłącznie z półkuli południowej i nie możemy cieszyć się ich widokiem w Polsce.

Obserwatorium Astronomiczne UW prowadzi jednak stały monitoring południowego nieba za sprawą znajdującego się w Chile teleskopu projektu OGLE. Te dwie bliskie sąsiadki naszej galaktyki są jednymi z najczęstszych celów poszukiwań obiektów zmiennych, a co za tym idzie warszawscy astronomowie prowadzą różne analizy ich struktur. Z naukowego punktu widzenia są one świetnym przykładem laboratorium oddziaływań międzygalaktycznych.

Nasza starsza koleżanka, mgr Anna Jacyszyn-Dobrzeniecka w czasie najbliższego spotkania koła opowie o swojej pracy dotyczącej obrazowania 3D rozkładu gwiazd w obłokach Magellana, jak i łączącym je moście. Wyniki nasuwają wiele interesujących wniosków dotyczących ewolucji tych obiektów i nakreślają nowe kierunki przyszłych badań nad nimi. Prelekcja planowana jest na poniedziałek 26 lutego o godz. 11:15 w sali 1.03 głównego budynku Wydziału Fizyki UW.

Fotografia obydwu obłoków Magellana. Źródło: wikipedia.org

Może Ci się również spodoba