logo_oauw
logo_uw

Dr Przemysław Mróz laureatem prestiżowej nagrody Międzynarodowej Unii Astronomicznej

2020-06-10 08:12
Dr Przemysław Mróz  (fot. FNP)

Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) poinformowała 9 czerwca 2020 roku o przyznaniu corocznych prestiżowych nagród za najwybitniejsze na świecie prace doktorskie obronione w roku 2019 w dziedzinie astronomii.

Wśród laureatów tegorocznych nagród jest po raz pierwszy polski naukowiec dr Przemysław Mróz, który uzyskał stopień doktora w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego.

Dr Przemysław Mróz został wyróżniony The 2019 IAU PhD Prize za pracę doktorską zatytułowaną Astrophysical applications of gravitational microlensing in the Milky Way, napisaną pod kierunkiem prof. Andrzeja Udalskiego i obronioną w Obserwatorium Astronomicznym we wrześniu 2019 roku. Warto podkreślić, że Nagroda została przyznana przez jedną z najbardziej aktywnych i konkurencyjnych Sekcji IAU: Divison F – Planetary Systems and Bioastronomy.

Dr Mróz pokazał między innymi, że planety swobodne o masach zbliżonych do masy Jowisza  występują znacznie rzadziej niż wcześniej szacowano. Po raz pierwszy odkrył kilka zjawisk mikrosoczewkowania grawitacyjnego wywołanych prawdopodobnie przez planety swobodne o masach zbliżonych do masy Ziemi, których istnienie było przewidywane przez teorie formowania się układów planetarnych. Publikacje przygotowane w ramach rozprawy doktorskiej dr. Mroza opublikowane w najbardziej prestiżowych czasopismach naukowych na świecie (m.in. Nature) odbiły się szerokim echem wśród społeczności astronomicznej i były do tej pory cytowane już ponad 150 razy.

Dr Przemysław Mróz przebywa obecnie na stażu podoktorskim w California Institute of Technology w Stanach Zjednoczonych. W trakcie swej kariery naukowej był już kilkakrotnie wyróżniany prestiżowymi nagrodami, m.in. Nagrodą Młodych Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, stypendium z wyróżnieniem programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Międzynarodowa Unia Astronomiczna to największa międzynarodowa organizacja astronomiczna powstała w 1919 roku. W skład IAU wchodzi ponad 80 krajów oraz ponad 13000 indywidualnych członków – profesjonalnych astronomów. Nagrody The IAU PhD Prize za najwybitniejsze rozprawy doktorskie są przyznawane od 2016 roku. Do tej pory nagrodzono ponad 30 laureatów. Nagroda zostanie wręczona dr. Przemysławowi Mrozowi w przyszłym roku podczas Zgromadzenia Ogólnego Międzynarodowej Unii Astronomicznej w Busan w Korei Południowej.

Więcej informacji na temat nagrody i tegorocznych laureatów.

Skip to content