Profesor Krzysztof Belczyński (1971-2024)

2024-01-16 10:42

Z żalem przyjęliśmy wiadomość, że 13 stycznia odszedł nagle Profesor Krzysztof Belczyński,
nasz kolega astronom, wieloletni pracownik Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego, wybitny astrofizyk, zajmujący się ewolucją układów podwójnych i ewolucją gwiazd.
Rodzinie i przyjaciołom Profesora składamy wyrazy serdecznego współczucia

Profesor Belczyński był autorem szeregu przełomowych prac o powstawaniu układów podwójnych obiektów zwartych, o masach i spinach czarnych dziur, o mechanizmach supernowych, o ewolucji białych karłów. Pozostawił po sobie ogromny dorobek naukowy.
Był cenionym wykładowcą, wykształcił wielu doktorantów i był opiekunem licznych prac magisterskich.
Pracował w wielu renomowanych ośrodkach astronomicznych: w Harvard Center for Astrophysics, w Northwetern University w Evanston, W New Mexico State University, i w Los Alamos National Laboratory. W Obserwatorium Astronomicznym UW pracował w latach 2009-2017, uzyskując w tym czasie stopnie doktora habilitowanego i tytuł profesora. Od 2017 był związany z Centrum Astronomicznym im. M. Kopernika, PAN.
Profesor Belczyński był laureatem wielu prestiżowych nagród naukowych, w tym ostatnio w roku 2021, Nagrody im Marii Skłodowskiej Curie przyznawanej przez PAN.