Detektory LIGO i Virgo ponownie zaczęły obserwować Wszechświat w falach grawitacyjnych
Dziesiątego kwietnia 2024 roku rozpoczęła się druga część czwartej kampanii obserwacyjnej (04b) współpracujących detektorów LIGO-Virgo-KAGRA (LVK). Europejski detektor Virgo znajdujący się we Włoszech, w pobliżu Pizy, dołączył do dwóch detektorów fal grawitacyjnych LIGO w USA – w Hanford w stanie Waszyngton i Livingston w stanie Luizjana.
Credit: Virgo Collaboration
Do końca bieżącej kampanii obserwacyjnej (O4), która ma trwać do początku 2025 roku, przewiduje się detekcję ponad 200 zdarzeń. Znaczną część odkrywanych zjawisk będą stanowiły koalescencje dwóch czarnych dziur. Naukowcy mają jednak nadzieję, że wykryte zostaną również nowe zdarzenia wieloaspektowe czyli takie, które zostaną zaobserwowane zarówno w zakresie fal grawitacyjnych, jak i elektromagnetycznych, tak jak miało to miejsce w przypadku słynnego odkrycia połączenia się dwóch gwiazd neutronowych (GW170817).
Udział detektora Virgo w obserwacjach ma istotne znaczenie w poprawieniu dokładności lokalizacji źródeł na niebie przez sieć detektorów fal grawitacyjnych LVK. Szczególnie interesującymi źródłami fal grawitacyjnych są koalescencje dwóch gwiazd neutronowych lub czarnej dziury z gwiazdą neutronową oraz wybuchy supernowych. Warto podkreślić, że z wymienionych typów źródeł te ostatnie nigdy wcześniej nie zostały zaobserwowane za pomocą detektorów fal grawitacyjnych.
Członkowie zespołu LVK w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego – prof. Tomasz Bulik, prof. Dorota Rosińska, Małgorzata Curyło, Paweł Szewczyk, Sreeta Roy i Pinaki Roy zajmują się analizą danych, monitorowaniem szumów różnego pochodzenia w pobliżu detektora Virgo oraz badaniem własności astrofizycznych źródeł fal grawitacyjnych.
Więcej informacji można znaleźć na stronie Virgo oraz Virgo-Polgraw.