logo_oauw
logo_uw

GW190521 – zespoły Virgo i LIGO odkrywają nową populację czarnych dziur

2020-09-02 13:56

Wspólpracujące zespoły Advanced Virgo I LIGO ogłosiły wykrycie sygnału fal grawitacyjnych, GW190521, z niezwykłego układu dwóch czarnych dziur o masach 66 i 85 mas Słońca, które po połączeniu utworzyły czarną dziurę o masie około 142 mas Słońca. Jej odległość od Ziemi jest szacowana na około 17 miliardów lat świetlnych. Powstały w wyniku koalescencji obiekt jest najbardziej masywną czarną dziurą jaką kiedykolwiek wykryto za pomocą fal grawitacyjnych. Czarnych dziur o tzw pośrednich masach (tzn w zakresie od stu do tysięcy mas Słońca ) nigdy wcześniej nie zaobserwowano, ani za pomocą fal grawitacyjnych, ani obserwacji elektromagnetycznych.

Detekcja może pomóc wyjaśnić powstawanie czarnych dziur o masie pośredniej. Ponadto, bardziej masywny składnik układu podwójnego ma masę w zakresie wzbronionym przez teorię ewolucji gwiazd, a zatem stanowi wyzwanie dla naszego zrozumienia końcowych etapów życia masywnych gwiazd.

GW190521 jest pierwszą w swoim rodzaju, ,,rekordową’’ obserwacją fali grawitacyjnej, która przesuwa granice naszej wiedzy o tym, jak tworzą się czarne dziury  oraz umożliwia  badanie grawitacji podczas najbardziej ekstremalnych zjawisk. Sygnał sugeruje istnienie populacji układów podwójnych czarnych dziur o  masach pośrednich emitujących fale, które mogą być rejestrowane podczas nadchodzących kampanii obserwacyjnych LIGO-Virgo-Kagra

Dwa artykuły naukowe informujące o odkryciu GW190521  i jego astrofizycznych konsekwencjach zostały opublikowane w Physical Review Letters  i Astrophysical Journal Letters

W odkryciu tym mają udział astronomowie z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego  prof. dr hab. Tomasz Bulik, dr hab. Dorota Rosińska, dr Maria Tringali, dr Bartosz Idźkowski, dr Przemysław Figura, mgr Neha Singh, mgr Małgorzata Curyło oraz mgr Paweł Szewczyk.

Skip to content